Weihnachtsbrief 2021


Hier finden Sie den Brief mit Hilfe von Google übersetzt ins Albanische.


Liebe Schüler:innen,

sehr geehrte Eltern,

sehr geehrte Erziehungsberechtigte,  

 

Tani viti 2021 pothuajse ka mbaruar dhe në letrën e fundit të Krishtlindjes mendova se Corona në vitin shkollor 2021/2022 ishte histori. Fatkeqësisht nuk është kështu....

 

Pavarësisht nga kjo rrethanë e vazhdueshme, shpresoj që ju/ju dhe familjet tuaja të prisni me padurim një sezon të mrekullueshëm Krishtlindjesh.

 

Për festat e ardhshme ju uroj relaksim, kalime të mira me familjen dhe mbi të gjitha shëndet.

 

Një falenderim i madh për të gjithë ata që na mbështetën në punën tonë të shkollës në të gjitha vështirësitë gjatë vitit të kaluar.

 

Stafi ynë u përpoq me shumë përkushtim dhe punë për të sjellë sadopak normalitet shkollor në jetën tuaj dhe të fëmijëve tuaj. Pa ju / ju shumë veprime nuk do të ishin të mundura.

 

Ju falënderoj për krijimtarinë dhe këmbënguljen tuaj,

Për ju për mbështetjen dhe përfshirjen tuaj të fortë

dhe kolegët e mi për angazhimin e madh.

 

Uroj që të gjithë të kemi një fillim të mbarë të vitit 2022.

 

Shkolla fillon më 10 janar 2022. Nëse ka ndonjë ndryshim, ne do t'ju informojmë nëpërmjet kanaleve të njohura të informacionit dhe faqes kryesore.

 

Gëzuar Krishtlindjet dhe një vit të lumtur të ri!


Mit freundlichen Grüßen
Ihre Grundschule Plattenhardt
André Carozzi
SchulleitungKolegët e rinj

Unë quhem Claudia Henselmann dhe kam qenë mësuese klase për klasën 3a që nga ky vit shkollor. Mësoj edhe sport, not dhe fe në klasa të tjera. Pas disa vitesh në një shkollë të vogël fillore në Balingen, tani jam i lumtur që jam këtu në Plattenhardt. Më pëlqen të shkoj me biçikletë për në shkollë dhe pres me padurim kohën e ardhshme në shkollën fillore Plattenhardt.


Unë quhem Kristina Heinl dhe jam e lumtur që që nga ky vit shkollor kam mundur të punoj më afër shtëpisë në shkollën fillore në Plattenhardt. Mësoj shkencën në klasën e parë dhe jap mësime matematike në klasat e dyta të ndryshme. Për më tepër, këtë vit shkollor jam i punësuar në klasën e tretë në shkollën fillore në Bonlanden në lëndët matematikë, shkencë dhe art.Einschulungsfeier 2022

Këtë vit shkollor Flora (majtas) mirëpriti mbi 60 nxënës të rinj. Me diell të ndritshëm dhe mysafirë të gëzuar, të 3 klasat ishin në gjendje të festonin hapin e tyre në një fazë të re të jetës në Weilerhausporthalle.

 

Dëshirojmë të falënderojmë të gjitha klasat dhe mësuesit që mbështetën këtë festë. Faleminderit shoqatës së miqve për mikpritjen dhe idenë e fotografive në përputhje me korona. Gjithashtu zotin Hertler për teknologjinë në sallë.Niklaus war da

Të hënën, 6 dhjetor 2021, më në fund ishte përsëri ajo kohë. Shoqata sponsorizuese e shkollës fillore në Weilerhau u lejua të organizojë sërish fushatën e Santa Claus sipas rregulloreve aktuale të koronës.

 

Duke qenë se në shkollë ka një apo tjetrin fëmijë me alergji ushqimore, vendosëm që këtë vit t'ju prezantojmë stilolapsat dhe mprehësit e Babadimrit.

 

Shën Nikolla ndoqi çdo orë mësimi dhe u prit me kontribute të mëdha nga nxënësit, si vjersha dhe këngë. Fëmijët ishin dukshëm të lumtur dhe secili mori një bustinë me laps dhe mprehëse. Aksioni ishte një sukses i plotë. Ne dëshirojmë të falënderojmë në veçanti Santa Claus-in tonë dhe tashmë presim me padurim vitin e ardhshëm.

 

Ekipi juaj nga shoqata e zhvillimit

 

Den gesamten Bericht finden Sie hier: LINKAfrikanisches Lied - Klasse 4c


Förderverein: Kostenlose HA-Planer

LINK zum Newsletter des Fördervereins: LINK

Për shumë vite, shoqata ka hartuar planifikuesin e detyrave të shtëpisë për vitin e ri shkollor, të cilin çdo fëmijë e merr në fillim të vitit shkollor.

 

Vitet e fundit kontributi në shpenzimet për çdo fëmijë ishte 2.50 euro.

 

Meqenëse këtë vit kemi mundur të marrim një numër të madh donacionesh, përmes të cilave financohet planifikuesi i detyrave të shtëpisë, ne kemi arritur që ta shpërndajmë planifikuesin e detyrave të shtëpisë falas për çdo fëmijë.

 

Shpresojmë që të jemi në gjendje ta mbajmë në këtë mënyrë në të ardhmen.

 

Në këtë pikë dëshirojmë të falënderojmë edhe një herë sponsorët tanë:

VR Bank Filder, Glück Industrie-Elektronik Gmbh, dm-drogeriemarkt Gmbh, Fildorado, Lukenda Gmbh&Co. KG, Karateschule Scholz Bernhausen, f.u.t. müllerbader, Villa Bernhausen/Leinfelden, Maler Hildebrand Gmbh., RTS Steuerberater, Mörike Apotheke, Haustechnik Staiger Gmbh., Sprungbude, Benetton Echterdingen und Timm Rolladen-u. Sonnenschutztechnik.SMV

Kemi 18 përfaqësues të mëdhenj të klasës që mbrojnë nevojat e trupit studentor.

 

Në takimin e parë të përbashkët u ngritën shumë ide, dëshira dhe vështirësi.

 

Si veprim i parë, klasat e 4-ta morën dy porta të lëvizshme për pushim për t'u çlodhur edhe më mirë. Në vitin e ri edhe notat e tjera marrin objektiva celularë.

 

Shumë faleminderit për dy përfaqësuesit e klasës që sigurojnë vendosjen dhe çmontimin e portave çdo ditë.Fotospaziergang durch das Schulhaus


Geschmückte Naturbäume in Plattenhardt - 1a

Këtu mund të shihni klasën 1a duke dekoruar një pemë të Krishtlindjes në pyllin Plattenhardt me pemë natyrore të bëra vetë dhe duke e bërë atë të shkëlqejë.Weihnachtsplätzchen backen

Shumë klasa kanë pjekur biskota për Krishtlindje me ndihmën e prindërve - faleminderit shumë për këtë.

Këtu është klasa 4c.Weihnachtliches aus dem Englisch-Unterricht der Klasse 3c

Christmas crackers and Christmas cardsEin Haus voller Nanas

Në ditët e projektit, klasa e IV-të ka bërë punime dore sipas shembullit të artistes Niki de Saint Phalle. Figurat e rrumbullakëta u formuan në mënyrë krijuese me mache letre nga shishe plastike bosh dhe të ngjyrosura me bojëra akrilike. Fëmijët u argëtuan shumë dhe u krijuan produkte të shkëlqyera. Jeni të mirëpritur të mrekulloheni me ta poshtë në hollin e shkollës!


Besuch in der Stadtbibliothek zur Lesung von Ulf Blanck

Të hënën, më 15 nëntor 2021, ne, klasat 4c dhe 4b, ishim në Bibliotekën e Qytetit Bernhausen. Ne takuam Ulf Blanck. Ai na prezantoi me dy nga librat e tij të shkruar. Libri i parë ishte nga të tre ??? dhe u quajt "Junkyard in Danger" dhe libri i dytë u quajt "Nautilus" SOS nga thellësia. Dy librat ishin shumë emocionues dhe të mrekullueshëm. Ne do të rekomandonim librat e Ulf Blanck. Na pëlqeu shumë leximi.

 

Larissa Banzhaf und Marie Schippers

 

Klasse 4cAuf zur Jugendverkehrsschule - Klassen 4 machen die Fahrradprüfung

"A po vjen dikush nga e djathta?" ose "Si të dal nga rrethrrotullimi?" ishin pyetje dhe vështirësi sërish këtë vit shkollor, të cilat klasat 4-vjeçare i përvetësuan lehtësisht. Kur vizituam shkollën e trafikut të të rinjve në Sielmingen, nxënësit tanë u bënë të përshtatshëm për trafikun rrugor.Drachenfest der Klasse 3bWaldtag der Klasse 4c


Projektwoche im Oktober - Dem Täter auf der Spur

Në gjurmët e autorit

 

Nxënësit e klasës së tretë përfunduan një kurs trajnimi për detektivë në tre ditë. Për ta bërë këtë, ata duhej të provonin aftësitë e tyre në fusha të ndryshme:

 

Brenda një dite atyre iu desh të përdornin "hundën" e tyre dhe të zgjidhnin një sërë rastesh detektive. Në fund, thuajse të gjitha rastet mund të vulosen me “rasti i zgjidhur”.

 

Ata gjithashtu shkruan enigmat e tyre detektive. Mund ta zgjidhni

Download
Bericht komplett
Dem Täter auf der Spur - Klasse 3.pdf
Adobe Acrobat Dokument 1.6 MB


Projektwoche im Oktober - Wenn das Pausenbrot dich anlächelt...

Hier finden Sie den Artikel auf unserer Homepage: LINKKlasse 2b

Ein toller Waldtag mit Ziel am Uhlbergturm.

An den Projekttagen stand das Buch

"Der Findefuchs"  im Mittelpunkt.Musikstück der Klassen 3a und 3b für die Einschulungsfeier 2021


Kindertheater

Në kohën e Koronës, kur ngjarjet kulturore janë të rralla, ne ishim shumë të lumtur që themelimi i Kreissparkasse Esslingen-Nürtingen bëri të mundur që klasa jonë 2 të kishte një lojë vërtet të bukur.

 

Në fakt vetëm dy shfaqje ishin porositur dhe paguar. Por pak para kësaj, rregullat e reja të koronës e bënë të pamundur prezantimin e klasave së bashku. Në atë moment, Teatri Lokstoff dhe Fondacioni Kreissparkasse bënë të mundur shfaqjen e tretë shumë shpejt dhe lehtë.

 

Dafür vielen Dank an Herrn Schneck (Theater Lokstoff) und der Stiftung der Kreissparkasse Esslingen-Nürtingen (https://www.ksk-es.de/de/home/ihre-sparkasse/kee/unser-engagement/unsere-stiftungen.html)

Quelle: https://www.theaterhaus.com/theaterhaus/?id=1,3,12334

 

Inhaltsangabe:

 

Wie gesagt, Lümmel war kein normaler Esel. Nein, das war er nicht. Lümmel hatte zwar einen Wedel-Schwanz, einen haarigen Popo, einen haarigen Bauch, vier haarige Beine, einen haarigen Rücken, einen haarigen Hals, zwei dunkle liebe treue Augen, eine schwarz schnuppernd scharfe Stupsnase, einen lachenden Mund ­ doch: Lümmel hatte keine zwei Ohren, sondern drei - eines links, eines rechts und ein Drittes in der Mitte. Eigentlich war das nicht schlimm, wären da nicht die anderen Esel ...Partysong der Klasse 4c für die Einschulungsfeier


Sanierung des Werk- und Kunstraumes

Pas përmbytjeve në verë, dhomat tona u rinovuan. Elektrike, dyshemeja dhe tavani u rinovuan. Përveç kësaj, të gjitha kabinetet duhej të ndërroheshin.

 

Faleminderit të gjithë mjeshtrit - por veçanërisht zonjës Pflug dhe z. Oswald von der Stadt, të cilët ishin pranë nesh me këshilla dhe veprime.

 

Tani dhomat po mbushen me material pjesë-pjesë dhe mund të përdoren sërish.Workshop Medienkompetenz

"Për sa kohë duhet të përdorin fëmijët mediat?", "Si e negociojnë familjet kohën e tabletit apo televizorit?" - Në nëntor u zhvillua një tjetër workshop për klasat me 4 persona me temën "Media dhe përdorimi i saj".

 

Në mbrëmje - plotësisht dixhitale - Akademia Mecodia raportoi sesi gjenerata e re po rritet në internet me media dixhitale dhe si familjet mund ta trajtojnë këtë, ta mbështesin atë dhe të krijojnë një qasje të ndërgjegjshme.

 

Shumë faleminderit edhe për themelimin e Kreissparkasse Esslingen-Nürtingen, i cili po e mbështet këtë projekt në shkollën tonë për të tretën herë.Neue Geräte auf dem Spielplatz

Nga janari, studentët dhe fëmijët tanë në zonë mund të presin me padurim një atraksion të ri të këndit të lojërave.Macja Lenny nga oborri i shkollës në një mision KrishtlindjeshFür Eltern:

Këtu do të gjeni leksione interesante mbi temën e Koronës dhe trajtimin e familjes: LINK


Ferienplan für das Schuljahr 2022/2023

Këtu mund të gjeni planet e pushimeve për vitin shkollor 2022/2023 si PDF.

 

Versionin e printuar do ta merrni në vitin e ri nëpërmjet dosjes së detyrave të shtëpisë.

Download
FilderstädterFerienplan 2022-2023.pdf
Adobe Acrobat Dokument 84.2 KB
Download
Ferienregelung 20222023-2021-12-09.pdf
Adobe Acrobat Dokument 80.8 KB


Por tani janë pushimet e para. Ju urojmë ju dhe ju një sezon të këndshëm pushimesh dhe një vit të ri 2022.